Artykuły

Dylematy rolnika: ochrona różnorodności biologicznej a szkody rolnicze

Rośnie populacja zwierząt dziko żyjących, nasila się też liczba szkód wyrządzanych przez te zwierzęta w uprawach rolniczych. Coraz ważniejsze staje się wypracowanie kompromisu pomiędzy potrzebami związanymi z utrzymaniem bioróżnorodności, a rekompensatą dla rolników za straty w produkcji rolniczej.

Czytaj więcej
ABC Mapowania - Ptaki zimujące w Polsce

Zima to wymarzony okres do obserwacji ptaków. Niektóre ptaki zostają na zimę w Polsce, m.in.: sikory bogatki, sójki, kosy, gawrony, wrony, wróble, gołębie, gile i zięby. Są też gatunki ptaków, dla których Polska jest tym, czym Afryka dla bocianów: ciepłym krajem. Zimą można u nas spotkać pochodzące ze Skandynawii i Syberii ptaki kaczkowate, na łąkach i polach – myszołowy włochate, w miastach - jemiołuszki.

Czytaj więcej
ABC Mapowania - Różnorodność biologiczna obszarów rolniczych

Bioróżnorodność rolnicza jest ważnym dziedzictwem biologicznym i kulturowym świata. W Polsce, w porównaniu do innych krajów europejskich, długo stosowane były tradycyjne formy gospodarowania, dzięki czemu obszary rolnicze charakteryzują się bogatą mozaiką siedlisk i stosunkowo wysoką różnorodnością biologiczną.

Czytaj więcej
Dary lasów i pól

Dary pól, dary lasów to temat rzeka. Niektóre z nich można zbierać i od razu spożywać. Są i takie, które się zbiera, ale bez przetworzenia, ich konsumpcja nie jest wskazana.

Czytaj więcej
Niedoceniana tarnina

Tarnina uznawana jest za jeden z najcenniejszych gatunków do tworzenia zakrzaczeń oraz zadrzewień śródpolnych i przydrożnych, ze względu na znaczenie ekologiczne, a przy tym za jeden z najbardziej niedocenianych i praktycznie nierozmnażany w szkółkach.

Czytaj więcej
ABC mapowania - formy ochrony przyrody w Polsce

Warto wybrać się z aparatem fotograficznym w miejsca, gdzie występują obiekty lub obszary objęte ochroną.

Czytaj więcej